Kargo ve Lojistik Merkezi

Ülkemizin bulunduğu stratejik konuma bağlı olarak yerli – yabancı şirketlerin devamlı olarak büyüyen yatırımları ile İstanbul Yeni Havalimanı Dünya üzerindeki büyük kargo HUB noktalarından biri haline gelmeyi hedeflemektedir. İstanbul Yeni Havalimanı projesi, hava kargo taşımacılığının örutubet kazanmasında ülke ekonomisine büyük katkı elde edecektir.

Kargo/Lojistik Merkezi; projenin ilk fazı için 1,4 milyon metrekarelik bir alana kurulacak olup, ilerleyen fazlarda inşa edilecek 200.000 metrekarelik ilave bölgesi ile 1,6 milyon metrekarelik büyüklüğe ulaşacaktır. Bu hedefler doğrultusunda ilk adım olarak 4 Mart 2015 tarihinde DHL ile ekspres kargo operasyonlarının yürütüleceği 20 bin metrekarelik bir alan için ön protokol imzalanmıştır. Ek olarak kargo, lojistik ve geçici depolama alanlarında hizmet veren yerli ve yabancı bir çok önemli şirket de bu projenin içerisinde yer alacaktır. Kargo/Lojistik Merkezi ilk fazında yıllık 2,5 milyon hava kargo tonaj kapasitesi ile hizmet verecek olup, ikinci ve üçüncü fazlar ile bu kapasite senelik 5,5 milyon tona kadar çıkartılabilecek şekilde planlanmıştır.

Aynı anda 30’un üzerinde geniş gövdeli kargo uson zamanlarının yanaşabileceği bu merkez için park pozisyonları antrepoların önlerinde konumlanmakta olup, bu noktalardan yolcu terminalleri ve uzak park alanlarına, pist ve taksi yollarının altından geçecek hava tarafı servis tünellerini kullanarak, kusursuz ve uçak trafiğinden etkilenmeyecek bir operasyon alt yapısı düşünülmüştür.

İstanbul Yeni Havalimanı içerisinde kurulacak Kargo Şehri’nde ara koruncak, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm kargo/lojistik operasyonları bir arada yer alacaktır. Kargo şehri içerisinde çalışacak tüm firmaların personellerine ve ek olarak iş amaçlı bu bölgeyi kullanacak kişilerin işleri kolaylaşacak.

Buna yönelik bankacılık hizmetleri, kafe ve restoranlar, kuru temizleme, kuaför, PTT, yakarma alanları, veteriner, sağlık merkezi, test laboratuvarları şeklinde hizmet noktaları bulunacaktır. Sirkülasyonun yoğun olduğu tüm destek alanları için planlanmış 456 bin metrekarelik toplam kullanım alanında 18 bin büyük ve minik aracın park edebileceği otoparklar planlanmıştır. Ek olarak yoğun saatlerde yolcu ve çalışanlamış olurın kargo şehrine trafiksiz bir şekilde ulaşması adına alternatif bir giriş yolu planlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »