İstanbul Havalimanı ilk 100’e girmek istiyor.

İGA Havalimanı İşletmesi’nin İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu, ‘Büyük Göç’ ardından tam kapasite ile etkinliğe başladıkları 15 günlük süreçte ciddi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, “Dünya havacılık pazarında 100’ler kulübüne girmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Büyük Göç’ olarak adlandırılan taşınma sürecini rekor bir sürede bitiren İstanbul Havalimanı, dünya havacılık pazarında 100’ler kulübüne girmeyi hedefliyor. İGA Havalimanı İşletmesi’nin İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu, “Dünyada senelik bazda 100 milyon yolcu trafiğine ulaşan 2 havalimanı bulunuyor. Atlanta (ABD) ve Pekin (Çin). İstanbul Havalimanı, 2023’te 100 milyon yolcuyu geçecek. 100’ler kulübüne gireceğiz” diye konuştu.

EN BÜYÜK ‘HUB’LARDAN
Şirketin üst seviye kadrosu ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelen Samsunlu, “İstanbul Havalimanı, bütün çokr bitirildiğinde senede 200 milyon yolcuya hizmet verecek. Şu an ise halihazırda senelik 90 milyon yolcu kapasitesi ile yolcu konuk ediliyor. 250’si dış hat olmak üzere 300’den çok destinasyonla yeni havalimanı en büyük ‘hub’lardan biri olacak” dedi.BAŞARILI OPERASYONKadri Samsunlu, havalimanının geçiş sürecinin gerektiğince başarılı gerçekleştiğini ve etkinliğe başladıktan sonra ciddi bir sorun yaşanmadığını söyleyerek, “15 günlük sürecimizin bizi mutlu eden bir civarda olduğunu düşünüyorum” dedi. Samsunlu, “Geçiş sürecinden sonra operasyon sürecinde tabii ki sorunlar oldu. Eksiklik yok mu? Tabii ki var. Ancak 3 sene evvelce evimi taşıdım, kendimizi rahat hissetmemiz 3 ayı buldu. En ufak ev taşımasında bile insanların uyum göstermesi amacıyla birkaç aya gereksinim oluyor. Bu kadar büyük operasyonda böylesine yeni bir şirkette, ilk 15 günde havalimanı operasyonları tarafından mühim bir sorun yaşadığımızı söyleyemem. Bugüne kadar yolculara ve paydaşlara iyi hizmet verdik” diye konuştu.

MİLLİ FORMAYLA SAHAYA ÇIKIYORUZ
İGA şapkası altında 5500 şahıs var. Bunun 3500’ü güvenlik, 2000’i operasyon, ticaret ve destek gruplarıdır. Bu ekiple birlikte çok iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyoruz. Çok büyük bir özveri ile çalışıyoruz. 4 Nisan’dan itibaren bu ekip ailelerini görmüyor. Burası özel sektör projesi olabilir ama gerçekte Türkiye’nin projesidir. Bizler kendimizi, ‘milli formayı giyip sahaya çıkan sporcu’ olarak hissediyoruz. Çok uzun bir gelişim sürecinden sonra ulaştırma sektörünün geldiği bir Everest’tir. Hem bayrak taşıyıcı THY’nın hem de bizim gibi alt yapı şirketlerinin bu sinerjisi ile ulaştırma pazarında Türkiye’nin pozisyonu çok ciddi anlamda değişecektir. 25 senelik ayrıcalık var, bundan ötürü ekonomik bir zafer anıtı oluşacak.

PAHALIYA SATTIRMAM
Bizim alt işletme şirketlerimiz de buradaki fiyatları takip etmek zorundalar. Burası global bir havalimanı. Uluslararası rekabeti kollamak zorundayım. Ancak bir ürün burada pahalı satılıyorsa, sattırmam ve uyarırım. Benim paydaşlarım da aynı noktada. Bu havalimanının itibarını zedeleyecek bir program yapmaması ile alakalı koruma vazifesini her vakit yerine getireceğim. Bu konunun da takipçisi olacağım.TAM KAPASİTE HİZMETHavalimanında günlük 1180 iniş kalkış gerçekleşiyor. 6-14 Nisan arasında toplam 1.5 milyon yolcu seyahat etti, bu günlük 150-200 bin rakama tekabül ediyor. Yaz aylarında 1600-1700 iniş kalkışları görmeyi bekliyoruz. Bu 200-250 bin arasında günlük yolcuya tekabül ediyor. Beklenen kuvvetli turizm sezonu bizi ciddi olarak destekler. Devlet Hava Meydanları geçiş vakitı olarak 15 günlük alıştırma hedefli sınır koydu. Şu anda saat başına maksimum 62 iniş kalkış yapıldı ve günlük olarak 1180 civarındayız. Bugün itibarıyla yüzde 100 kapasiteye çıkacağız.

YENİ DEVLER GELİYOR
Havalimanında günlük 1180 iniş kalkış gerçekleşiyor. 6-14 Nisan arasında toplam 1.5 milyon yolcu seyahat etti, bu günlük 150-200 bin rakama tekabül ediyor. Yaz aylarında 1600-1700 iniş kalkışları görmeyi bekliyoruz. Bu 200-250 bin arasında günlük yolcuya tekabül ediyor. Beklenen kuvvetli turizm sezonu bizi ciddi olarak destekler. Devlet Hava Meydanları geçiş vakitı olarak 15 günlük alıştırma hedefli sınır koydu. Şu anda saat başına maksimum 62 iniş kalkış yapıldı ve günlük olarak 1180 civarındayız. Bugün itibarıyla yüzde 100 kapasiteye çıkacağız.

CAMİ YIL SONUNDA
Havalimanında irili ufaklı 40’tan çok mescit bulunuyor. 2-3’ünde de Diyanet Başkanlığı’ndan görevli hocalar var. Havalimanının girişinde yer alan camii sene sonuna doğru bitecek. Transit yolcuların dinlenebilecekleri bir mekan üzerinde çalışıyoruz. İnsanların beklerken yatma eğilimleri var. Mimarlık grubumuzla birlikte bir çözüm üzerinde çalışıyoruz.

SESSİZ HAVALİMANI
Burası sessiz havalimanı, buranın en başta konan prensiplerinden bir tanesi buydu. Ancak bu sessizliği gerçekleştiren birinci sebep anons değil hacim. Bu hacmin ortamında ses dağılıyor. Sessiz olması tarafında çok pozitif geri bildirim aldım. Yolcuların uçak saatine saatinde yetişmesi amacıyla 3600 adet bilgilendirme ekranı var. Sadece kapılarda, özel durumlarda, son davetiye gibi lokal alanda anons yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »