İstanbul Havalimanı Engelli Seyahat

İstanbul Havalimanında Engelli Yolculara Tanınan Kolaylıklar
Havalimanımızı kullanan engelli yolcuların (görme engelli, yürüme engelli vb.) terminale girişlerinden itibaren uçağa binişlerine kadarki süreçte SHGM Engelsiz Havalimanı ile alakalı yasa ve yönetmelikler gözetilerek hızlı, güvenilir ve konforlu bir hizmet sağlanmaktadır.

 

Havalimanında oluşturulan engelli yolcu hizmetlerine dair usul ve esasların yerine getirilmesinden Havalimanı İşletmesi, Yer Hizmetleri Kuruluşları, Havayolu Taşıyıcıları sorumludur.

Yolcu Bilgilendirme Kiosk’ları ve Info Gate’ler
Giden yolcu katında 10 noktada, aktarma yolcu katında 5 noktada, gelen yolcu katında 4 noktada, metro çıkışı ve plaza bölümünde 2 noktada olmak üzere 21 adet yolcu bilgilendirme kiosku konumlandırılmıştır. Görme engelli yolcularımız amacıyla kiosklar üstünde Braille alfabesi sahip olunantur. Her vardiyada işaret dili eğitimi almış bir Info Gate Memuru vazife yapmaktadır.

 

Terminal Personeli
Terminalimizde engelli yolculara yönelik engellilerin eşitliği, engellilik bilinci, engellilere davranış kuralları, işaret dili eğitimi almış emniyet ve danışma personeli hizmet vermektedir.

Gelen ve Giden Yolcu
Havalimanımıza gelen ve havalimanımızdan ayrılan engelli yolcularımız amacıyla özel giriş-çıkış ve yürüme alanları yer almaktadır.

 

Pasaport Kabinleri, Emniyet Kontrol Noktaları ve Geçiş Önceliği
Engelli yolcuların emniyet taraması MSHGP yönetmelikleri doğrultusunda yapılmaktadır.

Check-in Kontuarı:
Dış hat chek-in adalarında ve iç hat chek-in adalarında engelliler amacıyla ayrı check-in kontuarları oluşturulmuştur.

Emniyet Kontrol Noktaları
Bütün emniyet denetim noktalarında engelli yolcu geçişi amacıyla ayrılmış X-ray cihazı bulunmaktadır.

 

Pasaport Kontrol
Bütün pasaport denetim noktalarında engelli geçişi amacıyla ayırtılmış pasaport bankosu yer almaktadır.

Geçiş Önceliği
Kontrol noktalarında engelli yolcuların beklememesi amacıyla ayrı geçiş güzergahları ayırtılmıştır.

Otopark
Otopark bölgesinde toplam vasıta park kapasitesinin %5’i kadarı engelli yolcu park kısmı olarak düzenlenmiştir. Bütün engelli aracı park alanları, asansörlere paralel olarak sağ ve sol doğrultusunda iki şeritte düzenlenmiştir. Engelli aracı park kısmı genişliği 4 metre olup, engelli işareti ile ayrıştırılmıştır.

 

Yönlendirmeler
Yönlendirme levhalarında engelli yolcular amacıyla oluşturulan mimari düzenlemeleri gösterir işaretler, zihinsel engellilere yönelik anlaşılır sembol/piktogramlar bulunmaktadır.

Hizmet İsteme Noktaları
Otoparktan terminal giden yolcu katına bağlantı gerçekleştiren 1, 3, 5, 7 no’lu girişlerde birer adet engelli asistan telefonu ve davetiye butonu sahip olunantur. Gelen yolcu katında karşılayıcı- uğurlayıcı salonunda 4 adet engelli asistan telefonu bulunmaktadır. Engelli yolcular bu noktadan Yer Hizmetleri Kuruluşlarını arayarak hizmet talep edebilirler. Yer Hizmetleri personeli, uçaktan inişten itibaren engelli yolculara otopark, taksi yolu ve servis yolundaki ulaşım vasıtalarına kadar refakat ederler. Giden yolculara da uçağa biniş kapılarına kadar refakat edilir.

 

Asansör ve Yürüyen Merdivenler
Terminaldeki bütün asansörler normal yolcu ve engelli yolcu standartlarındadır. Türkçe ve İngilizce sesli ikaz sistemi, Braille alfabesi sahip olunantur. Asansör önlerinde en az 170-170 cm’lik manevra kısmı sahip olunantur. Terminalde bütün merdiven gruplarına yakın asansörler yer almaktadır. Terminal binasına bağlı 77 adet yolcu köprülerinin her birisinde engelli yolcuların tüketimine yayılan asansörler bulunmaktadır

Telefonlar
Terminalde giden yolcu katında kara doğrultusunda ve hava doğrultusunda tespit edilen her ankesörlü telefon grubunda 4 telefondan biri 90-110 cm yükseklik seviyesine idealdir.

 

WC’ler ve Abdesthaneler
Terminalde 131 adet engelli yolcu, 63 adet engelli personel WC’si vardır. Engelli tuvaletlerinde yardım davetiye ve acil hal butonu bulunmaktadır. Engelli WC’lerinde Braille alfabesi sahip olunantur. Engelli WC’lerde tutunma tırabzanları sahip olunan olup lavaboların yerden yüksekliği 75 cm’den kısa ve klozetlerin yerden yüksekliği 50 cm’den daha kısadır. Abdesthanelerde engelli tüketimine ideal alanlar ayrılmıştır.

Engelli Yolcu Oturma Alanları
Terminalde engelli işareti ile belirti edilen dinlenme noktaları ve bekleme koltukları yer almaktadır.

 

Rampalar ve Kapılar
Engelli yolcular sahip olunan asansörler ile bütün katlar arası kat değişimi yapabilmektedirler. İskele bloklarından gelen yolcu katına bağlanan Avrupa Birliği ülkeri yolcu rampasının eğimi %12’den azdır. Avrupa Birliği ülkeleri yolcu rampası tekerlekli sandalye ulaşımına idealdur.
Terminalde yolcu kullanımındaki bütün kapılar TSE engelli standardı olan 150 cm’den daha geniştir. Engelli bir yolcu ve refakatçisinin eş vakitli geçişine idealdur. Kapı zeminleri akülü vasıtaların takılmadan geçebileceği biçimde düzenlenmiştir.

 

Engelli Transfer Yolcular
Dış hatlardan iç hatlara ve iç hatlardan dış hatlara aktarma olacak engelli yolcuların kat değişimleri amacıyla engelli standartlarına ideal asansörler emniyet denetim noktalarına yakın konumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »