İstanbul Havalimanı Çocukla Seyahat

18 yaşından ufak çocuklarla Türkiye’den seyahat eder iken lütfen yetki sahibi Türk makamları ile havayolları doğrulusunda yapılan belirli kurallar olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan önce, her zaman, seyahatinizin problemsiz geçmesi amacıyla ne yapmanız gerekliliğini denetim edin.

 

Ebeveynlerden seyahat etme izni
Reşit olmayan (18 yaşından ufak) bir çocukla tek başınıza seyahat ediyorsanız, yetki sahibi Türk makamları, size eşlik etmeyen ebeveyn(ler), vasi(ler) ya da veli(ler)den seyahat edebilmek amacıyla izin belgesi talep ederler. Bu kural, çocukla akrabalık derecenizden bağımsız olarak, çocuk kaçırmanın önüne geçmek amacıyla uygulanmaktadır. İzniniz olduğunu göstermek amacıyla resmi bir izin formu kullanabilirsiniz. Böyle bir iznin olmaması durumunda, pasaport denetimünde bekletilebilir ya da hem de ülkeden çıkmanız engellenebilir.

 

Yalnız Seyahat Eden Çocuklar
Havayolları refakatçisi olmayan çocuklarla ilgilenmekle yükümlüdür. Havayolları bütün yolculuk vakitsince çocuğunuza rehberlik etmekte ve seyahati vakitsince güvenliğini sağlamaktadır. Giden çocuk yolcularımıza check-in bankosundan uçağa kadar eşlik edilmekte, gelen çocuk yolcularımıza ise çıkışta ailelerine teslim edilmektedir. Daha çok bilgi amacıyla havayolunuzla irtibata geçiniz.

 

Refakatçi ile seyahat etmek amacıyla tespit edilen asgari yaş sınırı, havayolu şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Bazı havayolu şirketleri bedava refakatçi hizmeti sunmaktadır. Çocuk, havayolu personeli doğrulusunda check-in esnasında karşılanır ve havalimanında olduğu vakit vakitsince ve seyahatinin sonuna kadar kendine eşlik edilir. Lütfen bu hizmet ile alakalı şart ve ayrıntıları havayolu şirketinize danışınız.

Bebekle Seyahat
Havalimanının pek çok yerinde Bebek Bakım alanları bulunmaktadır. Emzirme odaları, bebeklerin altını değiştirmek ve temizlemek amacıyla ideal olup, genelde derhal tuvaletlerin yanındadır. Bu odalarda anneler bebeklerini rahat bir şekilde emzirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »