Havayolları

Yüzyıllardır Doğu ile Batı arasındaki ticaretin en önemli bağlantı noktası konumunda olan Türkiye, modern İpek Yolu’nu hava trafiğiyle birleştiriyor. Son 10 senedir %10’u aşan ortalama yıllık büyüme performansıyla Avrupa’nın en hızlı büyüyen havacılık pazarları arasında yer alan Türkiye, 2016 yılında 87 milyon yerli ve yabancı yolcuya ev sahipliği yaptı. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2017 senesinde 32.41 milyon fert olarak gerçekleşti. Türkiye’yi 2018 yılında 40 milyon turistin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Dünya’da en çok noktaya uçuş meydana getirilen İstanbul’u küresel havacılık pazarının en önemli merkezlerinden biri haline getirecek Yeni Havalimanı, kentin kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa ediliyor. İstanbul Yeni Havalimanı, 100 yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapmış olup, 300’den fazla noktaya ulaşım olanağı sunacak.

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı terminali olan İstanbul Yeni Havalimanı, ilk fazda 90 Milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Birbirinden bağlarımsız operasyon gerçekleştirilebilen 3750 metre ve 4100 metre uzunluğundaki iki tane paralel pisti, kargo şehri, bakım tesisleri, hangarları, genel havacılık ve öteki destek yapılarıyla birlikte 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak.

1 adet iç hat, 4 tane dış hat olmak üzere 5 tane iskele bloğu bulunan terminal binasında, 77 tane yolcu biniş kapısı, 143 tane yolcu köprüsü ile beraber A380 tipi süper jumbo uçaklar da dâhil olmak üzere tüm uçak tiplerine hizmet verilecektir. Terminal binasına aynı anda 114 adet dar beden tayyare yanaşabilmektedir. Terminal binasından ayrı olarak, 1,4 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu kargo şehrinde 29 tane, “Bakım – Onarım” alanlarında ise 25’i geniş beden 1’i dar gövde olmak üzere tayyare park pozisyonu bulunmaktadır. Zorlu kış koşullarında uçaklara hizmet verebilmek için, 28 tane de-icing park pozisyonu bulunmaktadır. Terminal ve destek üniteleri haricinde 33 tane mars tipi olmak üzere toplamda 97 adet açık park sahası bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »